Owsiki: skąd się biorą i jak je leczyć

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o problemie związanym z występowaniem owsików u dzieci. Jest to powszechna choroba, która może dotknąć każdego bez względu na wiek czy styl życia. Owsiki są pasożytami, które żyją w jelicie grubym człowieka i mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. W tym artykule dowiesz się skąd pochodzą te nieprzyjemne stworzenia oraz jak można sobie poradzić z ich obecnością.

Czym są owsiki?

Owsiki (Enterobius vermicularis) to małe robaki należące do grupy nicieni. Mają długość około 1 cm i wyglądają podobnie do nitki lub włosków. Siedliskiem tych pasożytów jest przewód pokarmowy człowieka, a dokładniej jelito grube.

Najczęstszymi ofiarami owsików są dzieci w wieku szkolnym oraz osoby mieszkające razem z dziećmi – ze względu na łatwostępność dla wirusów przez brak higieny osobistej u najmłodszych.
Owa infekcja jest bardzo trudna do uniknięcia ponieważ larwy owsiaka znajdują sie wszędzie – w piaskownicy, na placu zabaw czy też w szkole. Wystarczy jedno nieumyte dziecko lub brudne ręce po wyjściu z toalety aby zarazić się owsikami.

Jakie są objawy wystąpienia owsików?

W większości przypadków infekcja pasożytem przebiega bezobjawowo i może trwać nawet kilka tygodni. Jednakże u niektórych osób mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości takie jak:

• ból brzucha
  • wzdęcia
  • nadmierne gazy jelitowe
  • uczucie ciężkości w żołądku
  • jedzenie niewielkich ilości pokarmów powodujących uczucie sytośći

Najbardziej charakterystycznym objawem obecności owsików jest jednak swędzący odbyt, szczególnie nocą. Jest to spowodowane tym, że samice owsiaka składają jaja właśnie w okolicach odbytu człowieka.
Jeśli podejrzewasz u siebie lub swoich bliskich obecność tych robaków warto zgłosić się do lekarza celem wykonania odpowiednich badań oraz rozpoznania choroby.

Jak można sobie poradzić z problemem owsików?

Pierwszym krokiem przy zwalczaniu owsików jest odpowiednia higiena osobista. Należy pamiętać o regularnym myciu rąk, szczególnie po wyjściu z toalety oraz przed jedzeniem posiłków.
W przypadku potwierdzenia obecności pasożytów u siebie lub swoich bliskich lekarz może przepisać specjalne leki przeciwpasożytnicze. Warto jednak pamiętać, że samo przyjmowanie tabletek nie wystarczy – konieczna jest również dezynfekcja mieszkania i codzienna zmiana bielizny.

Jeśli chcesz uniknąć ponownej infekcji warto zadbać o czystość w domu oraz stosować się do kilku prostych zasad:

• wymieniaj często pościel
  • codziennie zmieniaj bieliznę
  • dokładnie myj ręce przed każdym posiłkiem

Jak zapobiec rozprzestrzenianiu się owsików?

Aby ograniczyć ryzyko przeniesienia robaków na inne osoby należy zachować ostrożność podczas kontaktu ze zwierzętami domowymi czy też innymi ludźmi. Ważne jest także dbanie o higieniczne warunki w miejscach publicznych takich jak baseny czy siłownie.
Najważniejszą kwestią jest jednak edukacja dzieci i uczenie ich właściwej higieny osobistej już od najmłodszych lat. Warto również regularnie przeprowadzać badania kału u dzieci, aby wczesnym etapie wykryć obecność pasożytów i szybko zareagować.

Owsiki są powszechną chorobą, która może dotknąć każdego bez względu na wiek czy styl życia. Najważniejszą kwestią jest odpowiednia higiena osobista oraz edukacja dzieci w zakresie dbania o czystość.
W przypadku podejrzenia infekcji warto skonsultować się z lekarzem celem wykonania badań i podjęcia odpowiednich działań mających na celu zwalczanie robaków oraz zapobieganiu ponownej infekcji.

Pamiętajmy, że owsiki nie są poważną chorobą jednak mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Dlatego też należy zachować ostrożność i stosować się do prostych zasad higieny osobistej aby uniknąć problemu związanego z występowaniem tych nieprzyjemnych stworzeń.